12 olyan fotó, amely a belsőépítészet 600 év alatti változását mutatja be
Mindenki szeretne egy szép és kényelmes otthont, amely kifejezi személyiségét. A kényelem és a stílus elengedhetetlen kombinációja otthonunk csinosítása során. A belsőépítészet művészete valószínűleg az ókori Egyiptomban jelent meg, és napjainkig fejlődött, számos művészi változáson ment keresztül, amelyek korszakokat jellemeztek. A HomeAdvisor tervezői egy projektet hoztak létre annak bemutatására, hogyan alakult a belsőépítészet az elmúlt 600 évben.
Az alábbi stílusok közül melyikkel azonosul a legjobban otthonának díszítésekor?
1 - Reneszánsz (1400 - 1600)
A művészet és a kultúra újjászületett, amikor a francia reneszánsz elterjedt Európában. Az építészek újfajta lelkesedét találtak a díszes dekoráció és a kidolgozott részletek körében, amelyet a humanizmus és a szabadság újfajta érzéke ihletett. Az arabeszk és Ázsia hatásai felélesztették a dekoratív művészeteket, a szimmetriára és a geometriára való odafigyelés új harmóniaérzetet hozott az európai enteriőrökbe.
2 - Barokk (1590 - 1725)
A reneszánszban stílus esetén az egyensúly és harmónia volt a jellemző, míg a barokk stílusnál az erősebb ellentétek és a nagyobb pompa dominált.
A török szőnyegek már nem voltak divatosak a barokk időszakban, mivel a gazdagabb és kidolgozottabb építészet megfelelő kiegészítőket igényelt. A katolikus egyház volt az első, aki kifejlesztette ezt az új stílust annak kísérletként, hogy gazdagságával és hatalmával lenyűgözze az embereket.
Az aranyozott felületek alatt a bútorszerkezet anyaga gyakran trópusi fából, vagy akár elefántcsontból készült. A padló és az asztallapok általában márványból készültek.
3 - Rokokó (1700-as évek elején)
A barokk időszak végén egy része rövid időre a rokokó stílus került reflektorfényt. A rokokó a francia rocaille szóból ered, amelynek jelentése héjdíszítés. Ez a stílus XV. Lajos uralkodása alatt csak három évtizedig volt felkapott. Formák tekintetében a könnyebb, extravagánsabb és szabadabb vonalvezetés jellemezte, mint a barokk stílus esetén.
4 - Neoklasszikus (1780–1880)
A grúz (Georgian) korszak végén az építészet új korszakát nyitotta meg a neoklasszikus, amely reagált a barokk és a rokokó időszakra.
Pompeji újrafelfedezése hozzájárult a római és a görög építészet megértéséhez. Ez inspirálta a kifinomult és időtlen minták felé való elmozdulást, amelyek mentesek a barokk irányzat pompájától és újszerűségétől.
5 - Arts & Crafts (1860 - 1910)
Az Arts & Crafts (Művészetek és Kézművesség) egy dizájn mozgalom, amely Angliában jelent meg a 19. század második felében. A kézművességre a tömegtermelés alternatívájaként volt szükség, valamint az iparosított és a művészi termékek közötti megkülönböztetését hangsúlyozta ki.
Az Arts & Crafts mozgalom Angliában a kreativitás, egyedi kézműves tevékenység sorozatgyártásra történő cseréje és az ipari kor gazdasági igazságtalanságai elleni reakcióként indult. Visszaadta a tervezés és a kivitelezés felelősségét a szakmunkások kezébe. A kézműves enteriőrök az egyszerűség, az anyagminőség és a természettel való kapcsolat esztétikájában osztoztak.
6 - Szecesszió (1890 - 1920)
A szecesszió egy új évszázad „új művészete” volt. A belsőépítészek ötvözték a kivitelezést az új ipari technikákkal, ami gyakran drága eljárást eredményezett. A bútorok és kiegészítők extravagánsak és modernek voltak, bemutatva a japán művészet hatásait.
A szecessziós nappali vázákat és lámpákat Louis Comfort Tiffany, a híres művész és a Tiffany's első tervezési igazgatója ihlette. Üvegdarabokkal ellátott alakjai tisztelgésként szolgálnak a természeti világ előtt, és dús színei a szecesszióra jellemzőek.
7 - Art Deco (1920–1960)
Az Art Deco az art décoratif (díszítőművészet) francia kifejezés rövidítése. A belsőépítészeket a gépkor geometriája és mozgása, az ősi kultúrák anyagai és szimbólumai, valamint a természet újjászületése ihlette. Nem féltek különböző anyagokat együtt használni, az art deco stílusát egyenes vonalak, geometriai tervezés jellemzik. A kor fiatalságának megfelelt és hamar meg is tetszett a merész, leegyszerűsített vonalvezetés
8 - Modernizmus (1880 - 1940)
„A ház egy élő gép"- mondta Le Corbusier svájci építész és tervező, a modernizmus úttörője. A modernista szoba a legújabb anyagokat és technológiákat használta. Úgy tervezték, hogy kényelmes, funkcionális és megfizethető legyen. A szépség „csak” bónusz volt, bár az elegáns formatervezési megoldásokat nagyra értékelték.
9 - Bauhaus (1919 - 1934)
A Bauhaus rendkívül befolyásos német művészeti és építészeti iskola volt. Csak 14 évig létezett, amíg a náci kormány 1933-ban bezárta. A Bauhaus-terv a modernizmus radikális részhalmaza volt, nagyobb hangsúlyt fektetve az emberi szellemre és a kézművesre. A Bauhaus belsőépítészei hűek voltak az anyagukhoz, ami azt jelenti, hogy nem rejtették el egy bútor mögöttes szerkezetét, hogy szép legyen.
10 - Mid-century Modern (1930-tól napjainkig)
A Mid-century Modern (Század közepi modern) a század közepének modern mozgalma a modernizmus lágyabb és külvárosi megközelítéseként jelent meg, a természeti elemeket integrálva. A belsőépítészek bemutattak elemeket, rusztikus minták és a színek szabadabb használata a skandináv és a brazil bútor trendek ihlették. Az olyan anyagok, mint a bambusz és a rattan (nádfonat) természetesnek és modernnek tűntek, amikor a székek, tükrök és burkolatok formájában bekerültek a szobákba.
11 - Posztmodernizmus (1978 - a mai napig)
A posztmodern design ötvözi a szürrealista Marcel Duchamp, a pop art figura Andy Warhol és Jeff Koons művész kétértelmű ízlésének művészi hatásait. Minden az 1980-as években alakult ki, amikor a tervezők megszabadultak a modernizmus áramlataitól, és nagyobb humorérzékkel közelítették meg a belső tereket.
A képen látható boltozatok megkérdőjelezik a klasszikus formaeszményeket, és optikai illúziók érdekében élénkebb színekkel keverik. A szőnyeg szerepe csupán annyi, hogy egy Rock n ’roll hangulatot adjon a bakelitlemez formának.
12 – Kortárs/ Contemporary (1980-as évek napjainkig)
A rendezetlen korszakhoz diszkrét nappali szükséges. A mai kortárs stílus a modernizmus letisztult vonalait és a század közepi modern otthon légies hangulatát kölcsönzik. A belsőépítészek 2010 végén szívesen térnek vissza a Bauhaus stílushoz, amikor a szerkezeteket láthatóvá teszik, hogy megmutassák az anyagokat.
A modern nappali sima, csupasz padlója és tiszta falai tipikus tér- és fényérzetet keltenek. A falakon található absztrakt művészet megakadályozza, hogy a terület üresnek éreztesse magát, és a minimalista környezet finom stílusát vonzza. Vegye figyelembe a vonalak használatát is, hogy felhívják a figyelmét, például a vízszintes központi fényre, amely rendkívüli és nagyon egyszerű - és úgy tűnik, hogy egyre jobban nagyítják a szobát.