Kultúra a lakásban
Ahogy ez az olasz bútorgyárak filozófiájából is kiderül, minden szakmabeli rendkívül fontosnak tartja a bútorkészítői hagyományok ápolását, az innovációt és a megrendelők minden igényének kielégítését. Ennek tiszteletére döntöttek úgy, hogy bevezetik a lakáskultúra világnapját.
A lakáskultúra fogalma nem csupán otthonunk szépségét foglalja magában, hanem – ahogy az a nevéből is kiderül – a kulturált környezetet is, vagyis minden olyan tulajdonságot, amitől jobban érezhetjük magunkat benne. Az esztétikán kívül például rendkívül fontos, hogy lakásunk egyes helyiségei kényelmesek legyenek számunkra, praktikusan legyenek berendezve, ezáltal pedig örömmel végezzük tevékenységeinket otthonunk bármely pontján.
Személyes tér és formatervezés
Ha már a lakás különböző pontjairól van szó, még ha ez nem is mindig tudatosan történik, fontos, hogy kialakítsunk magunknak egy olyan személyes részt a lakásban, ahol teljes mértékben biztonságban és nyugalomban érezhetjük magunkat, és amely területen csakis mi uralkodunk. Erre a célra praktikus megoldás például egy kényelmes dolgozósarok vagy egy olyan rész kialakítása, ahol saját hobbinknak élhetünk.
Természetesen az sem utolsó, hogy otthonunkat a számunkra alkalmas dizájnnak megfelelően rendezzük be. Ez nem feltétlenül a korszerűséget jelenti, hiszen nem mindenki érzi jól magát egy szupermodern elemekkel teli lakásban, de ennek az ellenkezője is előfordulhat, ha valaki stílusába nem illenek a klasszikus vagy antik bútordarabok. Választhatunk minimalista, letisztult stílusú vagy éppen extravagáns, különböző színekben pompázó elemeket otthonunkba, egy a lényeg: mindig hagyjunk elég időt magunknak lakásunk megtervezésére, hiszen utólag már nehezebb lesz változtatni, ha mégsem tetszik valami.
Ez igaz az egyes bútordarabokra és kiegészítőkre, valamint a falak vagy a padló színének megválasztására egyaránt. Mindent pontosan mérjünk le, és gondoljuk át például, hogy hány ember fogja használni az adott helyiséget, így biztosan nem választunk túl nagy vagy éppen túl kicsi bútorokat.
A lakás mint saját képmásunk
Otthonunk rengeteg mindent elárulhat rólunk, hiszen annak berendezése és stílusa saját személyiségünket tükrözi, ez pedig fontos pszichológiai vizsgálatok alapját is képezi. Nem mindegy például, hogy a tágas tereket részesítjük előnyben vagy pedig maximálisan kihasználjuk a helyet, illetve, hogy egyáltalán mekkora helyet alakítunk ki a különböző tevékenységeink végzésére.
Amennyiben saját stílusunk azt diktálja, nem kell félnünk az élénkebb színektől sem, hiszen például egy élénk, színes fal kiválóan kombinálható a szolid, letisztult színű és stílusú bútorokkal, és ez fordítva is igaz.
A színekkel ráadásul különböző hangulatokat is teremthetünk az egyes helyiségekben: a sárgás árnyalatokkal a napsütést idézhetjük meg otthonunkban, a világoskék szín nyugalmat áraszt, a sötétebb színek pedig eleganciát kölcsönöznek környezetüknek.
Hibák és megoldások
A lakberendezésben számos hibalehetőség áll fenn, így nagyon körültekintőnek kell lennünk, hiszen ezekkel elronthatjuk lakásunk kialakítását, hangulatát, otthonosságát, ezáltal pedig mi sem fogjuk komfortosan érezni magunkat benne.
A megfelelő színek és stílusok megválasztása mellett fontos, hogy ne essünk át a ló másik oldalára, vagyis ne legyen túl sok fajta színű, illetve anyagú bútordarab vagy kiegészítő, de a különböző mintájú anyagok sem passzolnak túl jól egymáshoz. Figyeljünk oda a tér megfelelő kihasználására: nem előnyös például, ha minden bútort a fal mellé helyezünk.
Ha túl nagy a tér és szeretnénk valahogyan kettéválasztani, kiváló megoldás lehet egy polcrendszer használata térelválasztóként. Ellenkező esetben, ha tágasabb térhatást szeretnénk elérni, ebben segíthet a nagyobb méretű tükrök elhelyezése, valamint válasszunk világosabb színeket a falakhoz és bútorokhoz egyaránt. Szűkösebb előszoba esetén pedig rendezzünk mindent szekrényekbe vagy egyéb tárolókba.